poniedziałek, 16 lutego 2015

Maski kosmetyczne

Witam wszystkich !
Dzisiaj kolejna lektura, tym razem na temat masek kosmetycznych. Będzie to bardzo przydatny i pomocny post jeśli mamy problemy z cerą ale i nie tylko.

Stosowanie masek kosmetycznych pozwala zachować długo piękną młodą cerę. Dostarczają one skórze o wiele więcej składników regenerujących i bogatych w wodę aniżeli kremy, ponadto regenerują i wygładzają zmarszczki. Ich działanie jest błyskawiczne, skóra twarzy staje się jaśniejsza, świeża, bardziej gładka i młodsza. Maski nawilżają i odżywiają głębokie warstwy skóry. Do niedawna polecano maski przyrządzane domowymi sposobami z dostępnych surowców, używane najczęściej w postaci papek. Obecnie przeważa pogląd, że jest to niewskazane, gdyż w surowcach mogą występować np, pestycydy, związki konserwujące lub związki ołowiu. Do produkcji kosmetyków wytwarzanych w specjalistycznych laboratoriach wykorzystuje się rosliny wyhodowane w strefach ekologicznych. Gotowe maski kosmetyczne nadają sie do stosowania w domu. W czasie przeznaczonym na działanie preparatu można między innymi odprężyć się, wypocząć, odreagować stresy, co bardzo korzystnie wpływa nie tylko na psychikę osoby, ale także na wygląd jej cery.


Maski kosmetyczne można podzielić ze względu na ich specyficzne działanie:
  1. Maska rozmiękczająca-stosuje się jej najczęściej do rozmiękczania cer tłustych, trudno czyszczących się z widocznymi zanieczyszczeniami, jak również do każdego rodzaju cer. Ułatwiają one wykonanie zabiegu oczyszczania, rozpulchniaja skórę oraz przygotowuja ją do działania pozostałych masek.
  2. Maska Tonizująca- stosuje się na skórę zwiotczałą w celu zwiekszania jej jędrności i elastyczności.
  3. Maski lecznicze- stosuje się w celu przyswojenia przez skórę składników leczniczych w nich zawartych. W zależności od stanu chorobowego skóry wykorzystuje się maski zawierające związki odkażające, leczące łojotok i inne.
  4. Maska nawilżająca- przyczynia się do poprawy skóry, błyskawicznie likwiduje uczucie ściągania, zmiękcza naskórek, uelastycznia go, spłyca zmarszczki i znacznie nawilża skórę.

    Przeciwwskazania:
    -Opryszczka
    -stany zapalne skóry
  5. Maska oczyszczająca- służy do usuwania zrogowaciałego naskórka, oczyszczania skóry z zanieczyszczeń i wydzieliny łojowej, rozświetla cerę, likwidując szarawy odcień, nadaje jej zdrowy wygląd.

    W skład masek oczyszczających wchodzą:
    -
    drobinki pochodzenia syntetycznego lub roślinnego, które w sposób mechaniczny ścierają martwy naskórek,
    -enzymy, które rozpuszczają powierzchniowe warstwy naskórka
  6. Maski liftingujące-używa sie w celu wygładzenia i spłycenia zmarszczek, co uzyskuje sie w wyniku zwiększenia napięcia skóry twarzy. Nakłada sie ją na twarz cienką warstwą, równomiernie po całej powierzchni, nie zapominając o szyi, dekolcie i okolicy skóry wokół oczu.Nie zmywa się jej, lecz zostawia do całkowitego wyschnięcia.
  7. Maska pod oczy-jest przeznaczona do szczególnie wrażliwych miejsc pod oczami i na powieki górne. Można zostać na skórze cały dzień. Szybko usuwa zmęczenia , likwiduje sińce, worki i zmarszczki pod oczami.
  8. Maski odżywcze i nawilżające- zawierają substancje nawilżające i odżywcze.
  9. Maska kolagenowa- maska ta hamuje parowanie wody z naskórka, dzięki czemu ma działanie przeciwzmarszczkowe, wzmacnia skuteczność wprowadzonych substancji czynnych, poprawiając napięcie i elastyczność skóry.
  10. Maski twardniejące oparte na glinkach- zastygają na skórze, tworząc twardą powłokę:

    Typowe ściągające maski glinkowe:

    - glinka zielona
    o działaniu kojącym i oczyszczającym; polecane są szczególnie dla cer tłustych i trądzikowych

    -glinka biała przyśpiesza gojenie, działa kojąco; polecana dla cer przesuszonych, podrażnionych, wrażliwych

    -glinka czerwona ma działanie łagodzące, lekko ściągające, zapobiegają teleangiektazjom. Polecane dla cer naczyniowych i wrażliwych. Maski z glinki czerwonej sa często stosowane w zabiegach na cialo o działaniu antycellulitowym, wyszczuplającym.

    -glinka żółta ma działanie podobne do glinki czerwonej, ma jeszcze większe stężenie żelaza

    -glinka różowa połączeni glinki białej i czerwonej

    Maski glinkowe przygotowuje się mieszając szpatułką w miseczce sproszkowaną glinką z wodą mineralną niegazowaną lub roztworami ziołowymi.Maskę nakłada się szpatułką na całą twarz z pominięciem oczu,ust, otworów nosowych. Maskę zostawia sie do zastygnięcia po czym zmywa sie ciepłą wodą i tonizuje.
  11. Maska peel-off - maskę tę nakłada się na twarz cienką warstwą a po wyschnięciu ściaga w postaci cienkiej elastycznej błony. W czasie zdejmowania zostają usunięte obumarłe komórki naskórka oraz nadmiar wydzieliny łojowej. Ten rodzaj maski jest polecany do pielęgnacji skór wrażliwych, gdyż zapewnia skórze delikatne oczyszczanie bez działania mechanicznego.
  12. Peeling maska - oczyszcza i odżywia. Rozprowadza sie ja po twarzy kolistymi rychami, opuszkami palców zwilżonymi w wodzie. Zawiera cząsteczki ścierające. Zostawiamy na  5 minut, po czym zmywamy ciepłą woda.

    Przeciwwskazania:
    -
    podrażniona skóra
    -trądzik młodzieńczy w fazie aktywnej
    -trądzik różowaty
    -płytko unaczyniona skóra
    -uczulenia
  13. Maska piankowa konsystencja śmietanki , nakłada się na twarz, po upływie kilku minut skóra ulega wygładzeniu i nawilżeniu, odzyskuje świeży wygląd, nie pozostaje na niej tłusty film. Maska ta oprócz składników nawilżających, zawiera substancje odżywcze zapewniające długotrwały wygląd.
  14. Maska algowa jest bogata w aminokwasy, polisacharydy, alginiany, witaminy, związki krzemu wapnia, magnezu. Składniki odżywcze zawarte w maskach algowych sa bardzo łatwo przyswajane przez skóre. Maski te maja działanie: odżywcze, kojące, wygładzające, uszczelniające naskórek, osłabiają uczucie świądu, napięcia i podrażnienia, regenerujące, stabilizujące, lecznicze.
  15. Maska termiczno-modelująca, rozgrzewająca- intensywnie odżywia skórę, uzupełnia niedobory w naskórku, poprawia nawilżenie, elastyczność i koloryt skóry. Przed nałożeniem maski na twarz, podaje się składniki odzywcze połączone np: z kremem, zabezpiecza usta, oczy i brwi ligniną, osłania nasadę włosów.
    Maskę mieszamy z wodą w proporcji 2:1.

    Przeciwwskazania:
    -
    klaustrofobia
    -trądzik różowaty
    -cera naczyniowa
    -uszkodzenia skóry
    -trudność w oddychaniu
    -zaburzenia ze strony tarczycy
    -alergie
  16. Maski parafinowe-maskowe wykonujemy test płatkowy. Zabezpieczamy oczy i usta wacikami. podgrzana do 45-50 stopni parafinę nakładamy pędzlem na twarz. Maske zostawiamy na 10-20 min, a następnie zdejmujemy w jednym kawałku.

Przeciwwskazania:
-cera płytko unaczyniona
-trądzik różowaty
-alergie
-trądzik młodzieńczy w fazie aktywnej

Wskazania:
-cera slabo odzywiona
-przesuszona
-tłusta i łojotokowa


Troszkę się rozpisałam, ale mam nadzieję że wszystko opisałam zrozumiale.
Maski kosmetyczne maja bardzo ważną rolę w pielęgnacji naszej skóry, dlatego chciałam przybliżyć wam ten temat. 

Pozdrawiam <3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuje za każdy komentarz <33